چطور موس گیمینگ مناسب انتخاب نماییم؟

برای تجربه بازی‌ های کامپیوتری، موس گیمینگ لازم ندارید به دلیل آنکه هر موسی با دو دکمه و یک چرخ از عهده هر بازی بر می آید، ولی این دلیل نمیشه خود را از دنیای متنوع موس ‌های گیمینگ در بازار محروم نمایید.
موس گیمینگ از شما گیمر حرفه‌ای نمی‌سازد، ولی قادر است در بازی‌ های رقابتی به شما کمک کند و تجربه بعضی از بازی ‌ها را به مراتب خیلی راحت ‌تر از گذشته نماید.

تفاوت موس گیمینگ با موس معمولی چیست؟

موس ‌های گیمینگ خیلی هم با موس معمولی تفاوتی ندارند، همانگونه که هر طرحی را می‌توان برای کارایی گیمینگ تخصصی‌تر کرد و لزوما، به معنی داشتن ده‌ ها دکمه مازاد و صدها لامپ LED نمیباشد. ولی کلاً هر موس گیمینگ که ارزش خرید داشته باشد، دارنده این دو خصوصیت اصلی میباشد: سنسور نوری یا این که لیزر توسعه یافته که حرکات دقیق تر و سریع ‌تر را ممکن می‌سازد و امکان شخصی سازی به اختیار استفاده کننده را خواهد داد.

موس ‌های گیمینگ معمولا در جای قرارگیری انگشت شست یک سری دکمه دارند، می‌توان حساسیت و سرعت آنها را به طور دستی تغییر و تحول بخشید، کابل‌ های بلندی دارند و گهگاه حتی می‌توان وزن آنها را با کم و اضافه کردن وزنه‌، تغییر داد. همینطور نسبتاً اغلب موس‌ های گیمینگ سیم دار میباشند و وایرلس نیستند. این مسئله به تاخیر ورودی یا این که Input Lag بر می گردد که در وضعیت کانکشن USB کمتر میباشد. ولی موس ‌های وایرلس عادی هم فقط اینپوت لگ نزدیک به یک صدم ثانیه دارند که خیلی کمتر از سرعت عکس العمل بیشتر اشخاص میباشد.

ولی تصور و احساس بهتری که موس ‌های سیم‌ دار به کاربران القا می‌نمایند، برای موس گیمینگ بی‌سیم، کمتر میباشد. موس‌ های گیمینگ هم چون وایرلس می باشد و با داشتن خصوصیت‌ هایی مانند اتصال وایرلس، خیلی سریع بفروش میرسند و در آخر از مدل ‌های معمولی  قیمتشان گران ‌تر است.
موس گیمینگ گران قیمت، معمولا زرق و برق زیادتری نسبت به سبک ‌های ارزان ‌تر دارند. ولی این به این مفهوم نیست که با هزینه کردن بیشتر، تجربه‌ بهتری خواهید داشت. براین اساس در ادامه مطلب به موضوعاتی اشاره می کنیم که پیش از خرید موس گیمینگ بایستی به آن ها دقت داشته باشیم.

چطور از موس گیمینگ استفاده نماییم؟

اینکه در زمان تجربه بازی‌ های کامپیوتری و … چطور از موس استفاده می نمایید، مسئله مهمی است. با وجود اینکه هر فردی با دیگری تفاوت دارد؛ ولی انواع در دست گرفتن موس را می‌توان به ۳ دسته کلی تقسیم نمود.

گرفتن موس گیمینگ با کف دست: بیشتر گیمرها، این چنین موس را در دست می گیرند. در‌این‌ صورت‌ انگشتان شما روی دکمه‌ های موس قرار میگیرد و کل کف دست روی بدنه آن می ‌نشیند.


گرفتن موس گیمینگ با نوک انگشتان: در‌این‌صورت‌ فقط نوک انگشتان اشاره، میانی و حلقه روی کلیک چپ، چرخ و کلیک راست قرار میگیرد و کف دست شما به هیچ وجه با بدنه موس برخورد نمیکند و انگشت شست ‌تان نیز کنار موس قرار میگیرد.


گرفتن موس گیمینگ به صورت چنگ زدن: این وضعیت ترکیبی میان دو سبک پیشین میباشد. افرادی که موس را این چنین در دست میگیرند، کف دست آن ها روی کناره انتهایی موس  و نوک انگشتانشان با زاویه ‌ای در سمت دکمه ‌ها قرار میگیرد.


انواع در دست گرفتن موس برای بازی ‌های گوناگون میتواند کارآمد باشد، ولی تامل و ایده خوبی نمی باشد که بخواهید از قصد، نحوه استفاده خویش از موس را تغییر دهید. فقط موس را  طوری در دست بگیرید که فکر می کنید درست است و می توانید بهتر بازی نمایید.

ولی بعضی از موس‌ها امکان دارد برای نوع خاصی از ویژگی های بالا مناسب ‌تر باشند. برای نمونه موس ‌های بزرگ و پهن برای افرادی که از شیوه اول و کف دست خویش استفاده می‌نمایند، بهتر میباشد. موس ‌های کوچک که جای دست بزرگی ندارند و کلاً کوچک ‌تر هستند، برای گرفتن با نوک انگشتان مطلوب‌ ترند.

افرادی هم که با پنجه و به صورت چنگ زدن از موس از آن استفاده خواهند کرد، احتمالا با موس ‌های باریک و دکمه ‌های کشیده ریلکس ‌ترند.

امکاناتی فراتر از موس معمولی

بیشتر موس ‌های اختصاصی گیمینگ، نرم افزارهای مخصوص خودش را هم دارند که یا به طور جدا از هم مورد به کارگیری قرار می گیرد یا این که با دیگر امکانات گیمینگ مانند صفحه کلید و هدست هم سازش دارد. این برنامه‌ ها به شما اجازه می دهند تا پروفایل های نوری بسازید، کارایی دکمه‌ ها را مشخص و معلوم نمایید، ولی خود باز‌ی‌ ها هم این اجازه را میدهند پیکربندی DPI را تغییر دهید. گزینه پایانی از همگی مهم ‌تر میباشد، به دلیل آنکه به کمک آن قادر هستید دقت و حساسیت موس را برای خویش شخصی‌سازی نمایید. بعضی از موس ‌های حرفه‌ای این امکان را دارند تا با دکمه ‌های خود موس، در لحظه این کار را انجام دهید.

بعضی از نرم ‌افزارها امکان دارد اجازه دهند تا کارایی های ماکرو هم برای دکمه ‌های گوناگون تعریف یا این که برای هر بازی، پروفایلی معلوم نمایید.
همه نرم‌افزارهای موجود این تجهیزات را کم و بیش دارا میباشند. ولی یک قابلیت بسیار کاربردی (امکان ذخیره پروفایل روی مموری خود موس می باشد) تا در صورت جابه‌جایی میان کامپیوترهای متفاوت، پیکربندی دست نخورده باقی بماند. براین اساس به یاد داشته باشید که به عنوان مثال نرم افزار Razer بر خلاف نرم ‌افزارهای حریف، قابلیت و امکان ذخیره پروفایل روی مموری خود موس را ندارد.

موس گیمینگ با شکل های متفاوت

همانگونه که دنیای بازی‌ های pc پیچیده‌تر از گذشته گردیده، وسایل جانبی pc گیمینگ نیز به تبع آن پیچیده‌تر گردیده‌اند. تعدادی نوع گوناگون موس گیمینگ موجود است که پیاده سازی و محل قرارگیری دکمه ‌ها در آنها به گونه ای میباشد که به شما در بازی ‌های خاصی یاری نمایند.
توجه نمایید که ‌این دسته ‌بندی ‌ها با داستان نوع گرفتن موس که در ابتدا به آن اشاره گردیده، متفاوت است. یک موس اختصاصی بازی ‌های شوتر می تواند، پهن و مطلوب برای کف دست یا این که باریک و مطلوب برای گرفتن با نوک انگشتان باشد. براین اساس پس از آنکه تصمیم گرفتید به چه نوع موس گیمینگ نیاز دارید، مورد های بالا را هم در نظر بگیرید.

انواع موس برای بازی های کامپیوتری

  1. موس برای بازی‌های شوتر: ساده و سریع
  2. موس برای بازی‌های MMO: دارای دکمه های زیاد
  3. موس‌های دو دست: مناسب برای چپ‌دست‌ها
  4. موس‌های سیار: مناسب برای اشخاص لپ‌تاپ‌ دار
  5. ماوس‌های هیبرید: مناسب برای همه